6 lektur dla zabieganych i wymagających

Lektury dla zabieganych – bo zdarza się tak, że nagle zaczyna brakować czasu na czytanie. Na przykład kiedy jest się mamą małego człowieka, który raczkuje i wstaje i chyba nauczył się tego tylko po to, żeby być zawsze przy mamie, podążać za nią w najbardziej intymne zakątki mieszkania i wyrywać jej z ręki wszystko, co nie służy do poświęcania mu stuprocentowej uwagi. Wtedy nawet krótkie chwile na czytanie okazują się wyzwaniem. W jego podjęciu pomaga odpowiedni wybór lektur. Potrzebujemy czegoś, co czyta się szybko, przyjemnie, ale nie chcemy nic nie wnoszącego do naszego życia czytadła (gdy brak czasu, szkoda go na kiepską literaturę). Ciekawa, dobrze przedstawiona treść powinna jeszcze mieścić się w niewielkiej objętości. To istotne, gdy chcemy książkę nosić w kieszeni oraz mieć poczucie, że robimy postępy w lekturze.

Poniżej przedstawiam kilka pozycji dla zabieganych i wymagających lub na mniej sprzyjające czytaniu czasy. Krótkie, treściwe i dobrze napisane. W sam raz do podczytywania przy okazji i noszenia w kieszeni. Kolejność przypadkowa.

Elizabeth Strout, Mam na imię Lucy

Kiedy Lucy znajduje się w szpitalu, jej matka przyjeżdża na kilka dni, by jej towarzyszyć. To bardzo prosta historia, ale gęsta od napięć, wspomnień i niedopowiedzeń, które kryją prawdę o trudnych rodzinnych relacjach i nie tylko. Zachwycił mnie styl Strout – proste, oszczędne zdania, a ciężar treści znajduje się gdzieś między nimi.

Olga Tokarczuk, Opowiadania bizarne

O Tokarczuk ostatnio jest bardzo bardzo głośno ze względu na przyznaną tłumaczeniu „Ksiąg Jakubowych” na angielski nagrodę Bookera. Nominacja i przyznanie zbiegły się w czasie z wydaniem najnowszego tomu opowiadań tej autorki. Moim zdaniem osiągnęła w nich mistrzostwo pióra i kreacji świata nierealnego, ale bardzo bliskiego rzeczywistości. Ci, którzy dopiero teraz zainteresowali się autorką powinni przeczytać, a wieloletni fani (tacy jak ja) na pewno się nie zawiodą.

Eric-Emmanuel Schmitt, Pan Ibrahim i kwiaty Koranu

Przeczytałam ją wiele lat temu, jednak zarówno pierwsze, jak i ostatnie zdania tej książki pozostały we mnie do dziś. Mały, samotny Momo w starszym sklepikarzu znajduje przyjaciela i duchowego przewodnika, który zabiera go w niezwykłą i tragiczną podróż.

Elena Ferrante, Córka

Najlepsza książka Ferrante wydana na polskim rynku. To, co zachwyciło w opowieściach neapolitańskich w skondensowanej i bardzo zgrabnej literacko formie. Mamy tu błędne decyzje, neapolitańską głośną rodzinę, trudne relacje, kobiece wybory i trochę grozy. O tej książce więcej napisałam tutaj.

Marcin Wicha, Rzeczy, których nie wyrzuciłem

Bezpretensjonalne i szczere pożegnanie z matką poprzez rzeczy, które po sobie pozostawiła. Decydowanie o ich przyszłości zmusza autora do zmierzenia się z obecnością bliskiej osoby i jej brakiem. A czytelnik uśmiecha się, marszczy czoło i współczuje w cierpieniu – jakże uniwersalnym, o czym więcej napisałam tu.

Ian Mc Ewan, Na plaży Chesil

Nominowana do Nagrody Bookera krótka opowieść o tym, że brak rozmowy może doprowadzić do dramatu. To nie jest przyjemna ani łatwa lektura. Choć czyta się ją szybko, wyzwala w czytelniku bardzo dużo emocji i pozostawia z żalem. Mogło już minąć dziesięć lat odkąd po nią sięgnęłam, a jej treść wciąż mi się przypomina. I jest  przestrogą.

Reklamy

3 uwagi do wpisu “6 lektur dla zabieganych i wymagających

  1. Czytałam tę książkę Schmitta – miałam ją w jednym tomiku z „Oskarem i Panią Różą” oraz jakąś inną pozycją tego autora. Niemniej, mnie bardzo, ale to bardzo irytuje jego styl: nawet nie wiem, z czego to wynika, po prostu… nie lubimy się. Zaś McEwana znam z „Pokuty” i ją akurat bardzo sobie cenię, choć nie była to lektura idealna 🙂

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s