„Przed moim domem” i bardzo bardzo daleko

Najpierw są pewnie ramiona mamy i taty, ewentualnie łóżeczko. Potem pomieszczenie, w którym spędzam najwięcej czasu. Stopniowo to pomieszczenie zaczyna łączyć się z innymi, w tym samym mieszkaniu lub domu. I oto jest – mój dom. Dom, który długo jeszcze stanowić będzie dla mnie centrum wszechświata. To oczywiście wcale nie oznacza, że w wyobraźni nie mogę wędrować daleko, daleko aż na odległe planety i gwiazdy. Chyba każdy z nas to robił, kiedy był mały?

Takie wędrówki karmią się książkami, które czasem wzbogacają nasze podróże, a czasem je prowokują. I oto Wydawnictwo Dwie Siostry wydało przepiękną książeczkę autorstwa Marianne Dubuc, w tłumaczeniu Jadwigi Jędryas, która zabiera nas w podróż z domu w zakątki bliskie i dalekie. Zaglądamy więc do domu, pod łóżko, spotykamy bajkowe postaci, wylatujemy w kosmos, wyruszamy w morze, po to, by na koniec wrócić do centrum naszego wszechświata.

20180605_113259.jpg

Książeczka jest idealna dla niemowlaka, który lubi oglądać książeczki, a jeszcze bardziej je jeść. Jest kartonowa, ale grubsza niż większość książek tego typu, co sprawia, że nie trzeba czytać jej w kółko i w kółko – co za ulga dla rodzica, który wszystkie pozostałe pozycje malucha zna na pamięć! Póki co, Latorośl nie dotrwała jeszcze ani razu do końca historyjki. I dobrze, ma jeszcze czas na odkrycie całości.

20180605_120030.jpg

Na każdej lewej stronie pojawia się tekst, który opisuje ilustrację po prawej stronie. A na dole prawej strony mamy zapowiedź ciągu dalszego, która do słownika dziecka wprowadza przyimki opisujące miejsce, na przykład „przed moim domem”, „”za smokiem” itd. Ach, ileż tu walorów edukacyjnych! Jest początek i koniec, przyczyna i skutek, opisywanie przestrzeni, codzienne przedmioty, postaci, abstrakcyjne pojęcia, a wszystko pięknie zilustrowane przez autorkę.

Do gryzienia, rzucania, słuchania, oglądania i czytania. A z czasem pewnie też do wspólnego komentowania i tworzenia własnych, szalonych podróży.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “„Przed moim domem” i bardzo bardzo daleko

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s