Kiedy system zawodzi, Polska odwraca oczy

Chciałabym odwrócić oczy i zapomnieć o tym, o czym przeczytałam. Wmówić sobie, że to wszystko działo się dawno i daleko, że tu i teraz nikt już tak nie funkcjonuje, że takie rzeczy się nie dzieją. Albo włożyć te opowieści między bajki: no może skądś wzięły, ale na pewno zostały przerysowane, żeby się dobrze czytało.

Niestety nie mogę tego wszystkiego zrobić, bo „Polska odwraca oczy” Justyny Kopińskiej to zbiór reportaży. A reportaże z założenia nie są zmyślone. W dodatku teksty zawarte w zbiorku zawierają szczegółowe informacje o tym, skąd każda informacja pochodzi oraz kto wspierał autorkę w pisaniu. Choć ich forma jest oszczędna, wzbudzają ogromne emocje. U mnie aż po koszmary senne (dlatego nie polecam popełniać mojego błędu i czytać tej książki tuż przed zaśnięciem).

W wiele przytaczanych historii trudno uwierzyć. Bo dlaczego rodzice mieliby dręczyć własne dzieci? Skąd siostry zakonne miałyby znaleźć w sobie zdolność do systemowej, zakrojonej na dużą skalę przemocy? A pracownicy szpitala psychiatrycznego? Dlaczego służba więzienna rozprowadza narkotyki, a ratownicy medyczni piją w czasie szkolenia?

Misją Justyny Kopińskiej jest wyszukiwanie ludzi, którzy najbardziej ucierpieli przez to, że zawiódł ich system. Przede wszystkim – nie ochronił tych, których powinien. Zawodziły kontrole, ale także brak profesjonalizmu i umowa społeczna. Niezwykle wstrząsającym przykładem jest tu historia młodego mężczyzny, który, przez lata źle diagnozowany, nie miał dostępu do edukacji i możliwości rozwoju swojego talentu. Trudno po przeczytaniu tej historii nie zadawać sobie pytania, ile takich osób żyje w Polsce? Jednak historia „Beethovena z Murzasichla” zawiera też przesłanie o sile miłości i wsparciu rodziny, a także o samozaparciu osoby, która wie, że ma talent i chce go realizować.

Jak głosi opis z tyłu książki, po tekstach Kopińskiej przestępcy trafiali do więzienia i dokonano zmian w prawie. To dowód na to, jaką siłę może mieć słowo. Tymczasem autorce nie zabrakło tematów – 8 marca ukaże się jej kolejna książka „Z nienawiści do kobiet”. 

 

Reklamy

3 uwagi do wpisu “Kiedy system zawodzi, Polska odwraca oczy

    1. „Polska odwraca oczy” zawiera dwa reportaże, które poruszają tę samą historię co „Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie”. Nie sięgnęłam jeszcze po tę drugą pozycję. Jeszcze nie pozbierałam się po okropnościach opisanych w krótkiej formie.

      Polubienie

  1. Jeszcze Seidlerowa „Pamiętajcie, że byłem przeciw” – niby z czasów komuny, ale część reportaży ma ciąg dalszy dziś. Przerażające. Właściwie nie wiem, czy to polecam – przypominam, że jest. Miałam z tą pozycją duży problem – chyba, jak Ty z „Polską…” – co się raz przeczyta… Niby świadomość rośnie

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s