Zakochanie w sekretach lasu

„Sekretne życie drzew” to długi list miłosny o lesie. To baśń o drzewach, które czują, porozumiewają się, wychowują dzieci, mają swoich przyjaciół i wrogów. Podróżują, podejmują życiowe decyzje, cierpią i próbują się chronić przed niesprzyjającymi warunkami. Niemal wszystko w tym świecie ma sens, podyktowane jest koegzystencją różnych gatunków – aż pojawia się człowiek.

Ten ostatni gatunek nie chce koegzystować. Ma w nosie lasy pierwotne – woli tworzyć swoje, do szybkiej eksploatacji. Ale w baśni musi być morał – jednorodne, sztucznie zakładane lasy są karane przez szkodniki i burze. Nie służą też zdrowiu człowieka i są dla niego bardziej niebezpieczne niż lasy naturalnie zróżnicowane.

W dodatku to wszystko to wcale nie baśń. Historia o sekretach drzew oparta jest na doświadczeniu autora, który jest leśnikiem, i badaniach naukowców. Naukowców, którzy o tym lesie bardzo mało wiedzą! A wydawałoby się, że na wszystko mamy dziś odpowiedź.

Czy odpowiemy sobie na pytanie dlaczego tak pochopnie niszczymy lasy? Chociaż zakochanemu autorowi brakuje dystansu do tematu, ta napisana z pasją i swadą opowieść, a przede wszystkim niesamowita popularność, jaką zyskała, dają nadzieję na to, że nasza świadomość i stosunek do natury zostaną wzbogacone o czułość wobec drzew.

Rozmowę z Peterem Wohllebenem, w której tłumaczy on, co każdy z nas może zrobić dla drzew, można zobaczyć tutaj (po angielsku).

Reklamy

3 uwagi do wpisu “Zakochanie w sekretach lasu

 1. Mnie jest smutno, ponieważ w swojej okolicy zrobić nic nie mogę. Ze strefy zielonej zmieniono ją w ekonomiczną. Wycięto całą masę drzew i nadal się je wycina. Nikt tu nie protestuje, bo miasto, chyba dlatego. Ludzie szukają pracy i cieszą się z nowych miejsc, nawet jeśli pracują dużo, a dostają mało.
  Książkę mam już u siebie na półce, ale jeszcze nie zajrzałam. Jednak z pewnością zajrzę.
  Dziękuję za recenzję.

  Polubienie

 2. Książkę pragnę mieć od bardzo dawna zwłaszcza, że ilustrowane wydanie jest takie piękne *.* Ja osobiście jestem bardzo wrażliwa na naturę i nie lubię gdy drzewa są wycinane…kiedyś jak zabraknie tlenu to będziecie żałować, że je wycinaliście -.- Tak więc na pewno się w tę książkę zaopatrzę jak tylko nadarzy się taka okazja 😀
  Buziaki :*
  pomiedzy-wersami.blogspot.com

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s