Miej cierpliwość, mityguj się!

Korporacyjna nowomowa w Polsce jest przepełniona kalkami i neologizmami pochodzącymi z języka angielskiego. Nic w tym nowego i odkrywczego, przecież część pracy wielu z nas odbywa się przynajmniej częściowo po angielsku.

Ostatnio, przy pracy nad mającym wejść wkrótce w życie nowym technicznym rozwiązaniem w pracy, powiedziałam coś w stylu: „Takie rozwiązanie niesie za sobą ryzyko błędu, ale możemy to zmitygować…zaraz, czy takie słowo w ogóle istnieje?” Na co mój współpracownik odparł: „Tak, tak, istnieje i jest bardzo ładne”. No cóż, jednak nie do końca miał rację: słowo istnieje, ale nie powinno być używane w tym znaczeniu.

Istniejący po polsku czasownik „mitygować” oznacza „zwracać komuś uwagę na niestosowne zachowanie, hamować czyjąś zapalczywość”. W stronie zwrotnej używany jest do tego, by opisać, że ktoś sam zahamował swoje pochopne działanie. A więc zdanie „Miej cierpliwość, mityguj się” znaczy „opanuj się”.

Tymczasem angielski czasownik to mitigate może odnosić się do złagodzenia czyjegoś zachowania. Jest jednak związek frazeologiczny, do którego odniosłam się w pracy: to mitigate the risk – zmniejszyć ryzyko. Polskie słowniki milczą na temat takiego użycia czasownika „mitygować”, trzeba więc uznać je za kalkę.

Zapożyczenia i kalki z języka angielskiego używane w nieformalnej sytuacji w korpo to nic strasznego. Z czasem część z nich przeniesie się do języka pisanego i na dobre zagości w polszczyźnie. Czy tak będzie z „mitygowaniem ryzyka”? Tydzień temu tego wyrażenia użył prezes Zarządu Bank PKO BP, Zbigniew Jagiełło, podczas konferencji na temat kredytów walutowych (artykuł i link do nagrania wypowiedzi). A więc nie tylko mnie nie przyszło do głowy, żeby „zmiejszyć ryzyko”, zamiast je „mitygować”.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s